Dzień egzaminu z języka angielskiego zbliża się coraz większymi krokami. W prawie wszystkich przypadkach będziesz testowany z czterech różnych umiejętności, nie wspominając o znajomości gramatyki i słownictwa... więc od czego w ogóle zacząć?

Niezależnie od tego, czy uczysz się do TOEFL, IELTS, czy innego egzaminu z języka angielskiego, przygotuj się jak zwycięzca, korzystając z tych 10 wskazówek.

1. Zapoznaj się z treścią i formatem egzaminu

Główne testy z języka angielskiego są podzielone na te same kompetencje (mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie). Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy wcześniej zapoznać się z typowymi pytaniami egzaminacyjnymi dla tych kompetencji oraz czasem, jaki będziesz miał na rozwiązanie każdego pytania.

Przed dniem egzaminu należy również zadbać o logistykę:

 • Drobne szczegóły dotyczące egzaminu, takie jak to,ile razy będziesz słyszał nagrania z testu (jeśli w ogóle będą nagrania z testu) lub jakie rodzaje tematów będziesz pisał.
 • Gdzie znajduje się centrum egzaminacyjne lub czy możesz zdawać egzamin online (jeśli wolisz).
 • Co możesz przynieść do centrum egzaminacyjnego w dniu testu.

Jeśli chcesz poznać wszystkie tematy objęte egzaminami IELTS i TOEFL, zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem poegzaminach IELTS i TOEFL. Być może zainteresuje Cię również 10 najważniejszych wskazówek dotyczących przygotowania do IELTS. Wiedza o egzaminie pomoże Ci w kolejnych krokach: określeniu celu i stworzeniu solidnego planu.

Chcesz uzyskać darmowe wskazówki od egzaminacyjnych korepetytorów? Przeczytaj nasz przewodnik po egzaminie z języka angielskiego.

2. Skup się na swoich słabych stronach

Przed przystąpieniem do nauki do egzaminu z języka angielskiego należy zadać sobie pytanie: w jakich obszarach jestem najsłabszy?

W większości przypadków na egzaminie z języka angielskiego wszystkie cztery umiejętności językowe są traktowane jednakowo, więc nie powinieneś poświęcać dużo czasu na obszary, w których jesteś już mocny. Poświęć więcej czasu na poprawę swoich słabych stron.

Jeśli w przeszłości zdawałeś podobny egzamin, przejrzyj go dokładnie i zanotuj, gdzie popełniłeś błędy. Możesz też sprawdzić swój aktualny poziom umiejętności, przystępując od razu do testu praktycznego. Tak czy inaczej, zauważysz, gdzie najgorzej radzisz sobie ze słuchaniem, czytaniem, pisaniem i mówieniem.

Wielu uczniów uważa, że słuchanie jest najtrudniejszą częścią egzaminu TOEFL, głównie dlatego, że musisz zareagować na informacje, które słyszysz tylko raz . Jeśli potrzebujesz szybko popracować nad umiejętnością słuchania, to ćwiczenia ze

specjalistą od egzaminów z języka angielskiego z pewnością pomogą Ci się przygotować.

Tam, gdzie potrzebujesz poprawy, poświęć więcej czasu na naukę, a z pewnością uzyskasz lepszy ogólny wynik egzaminu.

3. Opracuj praktyczny plan nauki (już teraz!)

Nie ma nic gorszego niż spieprzanie na ostatnią chwilę przed egzaminem i poczucie "Powinienem był się lepiej przygotować!". Jeśli jeszcze nie masz planu nauki, zacznij go realizować właśnie teraz.

Weź pamiętnik, arkusz kalkulacyjny Excel lub po prostu dużą kartkę papieru, którą możesz powiesić na ścianie i przykleić na niej karteczki samoprzylepne. Pracuj wstecz od dnia egzaminu i wypisz dni, które Ci pozostały. Mądrze podziel swój czas, skupiając się na najsłabszych obszarach.Spróbuj zmieścić się w dwóch lub trzech sesjach w ciągu dnia. Według badań idealny harmonogram pracy to taki, w którym praca przez 52 minuty i 17 minut przerwy. Oto przykład efektywnego dnia nauki:

 • 11.00-11.30: Słownictwo . - Użyj aplikacji flashcard.
 • 12.30-1.30: Pisanie - Napisz 3-stronicowy wpis do dziennika w języku docelowym.
 • 14.00-15:00: Słuchanie Słuchanie angielskiego podcastu i notuj nowe słownictwo.
 • 15.30-16.30: Mówienie Rozmowa z anglojęzycznym przyjacielem, partnerem z wymiany lub . angielskim nauczycielem.

Plan nauki rozbija ogromną ilość przerażającego materiału na mniejsze, łatwiejsze do opanowania fragmenty, dzięki czemu nie będziesz się obawiać, że coś przeoczyłeś. Poza tym nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż odhaczanie "rzeczy do zrobienia" w swoim kalendarzu. Kiedy wszystkie te zadania zostaną zrealizowane, będziesz mieć pewność, że ciężko pracowałeś i i mądrze przygotowałeś się do egzaminu.

Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu czasu? Skorzystaj z tego darmowego planera nauki języków obcych!

4. Szybsze przygotowywanie się z korepetytorem

Chociaż pozostałe techniki nauki opisane w tym artykule są darmowe, wykupienie pakietu prywatnych lekcji online przed egzaminem może zdziałać cuda. A korepetytor 1 na 1 jest najskuteczniejszym sposobem na poprawienie swoich wyników przed egzaminem.

Można znaleźć wielu korepetytorów, którzy specjalizują się w egzaminach z języka angielskiego. Korepetytorzy ci wiedzą dokładnie, co jest potrzebne, aby zdać egzamin z języka angielskiego dzięki doświadczeniu w prowadzeniu uczniów takich jak Ty do sukcesu! Pomogą Ci ułożyć plan, zapewnią zasoby i skupią się na tym, co musisz poprawić, a także zwiększą Twoje umiejętności mówienia dzięki lekcjom 1 na 1 (jeśli tego właśnie potrzebujesz). Możesz przeczytać opinie i referencje o każdym z korepetytorów, aby sprawdzić, czy odpowiada on Twoim potrzebom i w jaki sposób pomógł uczniom takim jak Ty.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz szybkiego zastrzyku wiedzy przed egzaminem, czy dopiero za kilka miesięcy, możesz zyskać pewność siebie dzięki Profesjonalni korepetytorzy online na Preply. Korepetytorzy są dostępni już za już od 5 dolarów za godzinę i są dostępni w każdej chwili, gdy tylko tego potrzebujesz.

5. Poszerzanie słownictwa

Aby dobrze wypaść na egzaminie z języka angielskiego, musisz wykazać się imponującym zakresem słownictwa. Jedną z technik znanych od dziesięcioleci są flashcards, która wkuwa nowe słowa do głowy poprzez powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie. Stwórz swoją własną, zapisując słowo na jednej stronie, a definicję i przykładowe zdanie na drugiej. Następnie sprawdź, czy pamiętasz definicję i przykład.

Jeśli masz trochę więcej czasu, możesz używać flashcards w podróży, korzystając z aplikacji! Oto kilka z naszych ulubionych:

 • Quizlet: Stwórz własne flashcards lub skorzystaj z gotowych zestawów do nauki angielskiego.
 • Preply: Zaimportuj słówka, których nauczyłeś się na lekcjach onlinelub dodaj dowolne słowo, którego chcesz się nauczyć! Pobierz z App Store lub . w Google Play.
 • Drops: Wybierz swój temat i weź udział w zabawnych, szybkich grach z kolorowymi obrazkami, które pomogą Ci w nauce nowych słów.
 • Memrise: Wciągająca aplikacja do karteczek z interaktywnymi funkcjami. Sprawdź, czy jest to aplikacja dla Ciebie w naszym Recenzja Memrise vs Rosetta Stone.

6. Prowadzenie dziennika w języku angielskim

Pisanie codziennego dziennika jest nie tylko świetne dla twojego umysłu... to także fantastyczny sposób na wzmocnienie umiejętności formułowania zdań.

Pisanie dziennika to świetne ćwiczenie, które pomoże Ci myśleć w języku docelowym i szybko formułować zdania. Zauważysz też, jakich ważnych, codziennie używanych słów brakuje w twoim słownictwie. Dzięki temu będziesz mógł je wyszukać i dodać do aplikacji flashcard, aby je później zapamiętać.

Należy również pamiętać, że zarówno IELTS i TOEFL zawierają część, w której będziesz musiał napisać o swojej opinii lub opisać coś. W tym miejscu przyda się Twój dziennik, w którym będziesz pisać o rzeczach, ludziach i wydarzeniach z Twojego życia, a także o swojej opinii na ich temat.

Dziennik to także świetne narzędzie do utrzymania motywacji. Wyobraź sobie, że przeglądając miesiąc wpisów w dzienniku, widzisz, jakie postępy poczyniłeś! Tematy, o których piszesz w swoim dzienniku, dostarczą ci również świetnych pomysłów na dyskusje podczas ćwiczenia umiejętności mówienia.

7. Regularnie ćwiczyć mówienie

Nie znajdziesz lepszego "hacka" na płynność językową niż rozmowa. Jest coś takiego w prawdziwej rozmowie, co pomaga szybko podnieść poziom umiejętności językowych: trzeba spontanicznie tworzyć zdania, co zmusza do zastanowienia się nad odpowiednim słownictwem, a ponadto ćwiczy się słuchanie i otrzymuje informacje zwrotne w czasie rzeczywistym.

Jedno z badań badanie przeprowadzone przez University of Wisconsin-Madison wykazało, że umiejętności językowe osób uczniów, którzy ćwiczą mówienie, przewyższają tych, którzy uczą się z ćwiczeń na rozumienie tekstu tylko. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że w naszej pamięci pierwszeństwo mają doświadczenia międzyludzkie i związane z nimi emocje. Mimo że flashcards i inne techniki nauki są przydatne, w rozmowie na żywo masz możliwość zastosowania wszystkich słów i zwrotów, które ćwiczyłeś przez dłuższy czas.

Brakuje Ci kogoś, z kim mógłbyś regularnie ćwiczyć mówienie? Doskonal swoje umiejętności językowe z korepetytoremktóry udzieli Ci fachowych porad dotyczących egzaminów z języka angielskiego, a także pozwoli Ci ćwiczyć mówienie, już za 5 dolarów za godzinę.

8. Czytaj tak dużo, jak potrafisz

Zacznij czytać materiały po angielskujak najwięcej. Czytanie pozwala przyswajać język we własnym tempie, a ponadto jest to ciekawy i interesujący sposób na poszerzanie swojej wiedzy. Nie tylko z języka angielskiego, ale także z innych przedmiotów!

Odrobina czytania każdego dnia lub dwóch bardzo pomaga. Możesz czytać czasopisma akademickie, książki lub gazety (materiały, które Test IELTS Academic ) lub teksty, z którymi często spotykasz się w życiu codziennym: czasopisma, gazety, powieści lub reklamy (na których opiera się test IELTS General Training test (na których opiera się test IELTS General Training). Materiałem do czytania mogą być fakty, fikcja lub coś pomiędzy. Możesz również zagłębić się w klasyczne historie w języku angielskimgdzie mamy całą listę w zależności od Twojego aktualnego poziomu znajomości języka angielskiego.

Czytając, nie bój się robić bałaganu w swoich książkach i tekstach. Zapisuj notatki, definicje i tłumaczenia.. Pomoże Ci to rozpoznać znane słowa i sposób ich użycia w prawdziwych zdaniach i wyrażeniach.

9. Nie zapomnij słuchać!

Słuchanie nie jest tak aktywne jak mówienie, czytanie czy pisanie, więc pewnie nie jest tak trudne ani ważne... prawda?

Takie myślenie jest wielkim błędem, ponieważ badania pokazują że kiedy się komunikujemy, spędzamy ok. 40-50% czasu poświęcamy na słuchanie. Porównaj to z 25-30% na mówieniei masz już umiejętność, którą zdecydowanie należy rozwinąć przed egzaminem z języka angielskiego.

Umiejętność słuchania można ćwiczyć na dwa sposoby: słuchanie aktywne lub słuchanie pasywne. Aktywne słuchanie oznacza poświęcanie pełnej, zaangażowanej uwagi podcast, wideo z YouTubelub filmu i robienie notatek w trakcie słuchania. Aktywne słuchanie można ćwiczyć podczas rozmowy z nauczycielem języka angielskiego lub partnerem z wymiany językowej i robić notatki za każdym razem, gdy poznasz nowe słowo lub zauważysz braki w swoim słownictwie.

Słuchanie pasywne polega na słuchaniu podcastu lub wideo z YouTube podczas wykonywania innych czynności, takich jak sprzątanie pokoju czy spacer z psem. To nadal zalicza się do ćwiczeń słuchowych, ale jest mniej skoncentrowane i można je wykonywać w czasie "odpoczynku". Więcej praktycznych sposobów na ćwiczenie rozumienia ze słuchu, sprawdź ten artykuł na temat ćwiczeń w mówieniu po angielsku.

Kiedy już zdobędziesz wszystkie potrzebne umiejętności słuchania dzięki tym nawykom, będziesz musiał zastosować wszystko, czego się nauczyłeś, w praktyce, na materiale egzaminacyjnym.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonale"

10. Rozwiąż test praktyczny

W naszej pierwszej wskazówce zalecaliśmy zapoznanie się z materiałem egzaminacyjnym i zrozumienie, jakiego rodzaju odpowiedzi są oczekiwane przez egzaminatorów. Ale nie wystarczy po prostu "wiedzieć", co pozwoli Ci uzyskać najwyższy wynik. Trzeba to przełożyć na praktykę.

Na szczęście w Internecie można znaleźć materiały do nauki i oficjalne arkusze egzaminacyjne do każdego z testów. Po pobraniu oficjalną stronę TOEFL, IELTSlub innych odpowiednich testów praktycznych, usiądź w miejscu, w którym nic nie będzie Cię rozpraszać, ustaw minutnik w telefonie i zacznij pracować nad wykorzystaniem w praktyce wszystkiego, czego się nauczyłeś. Kiedy skończysz, porównaj swoją pracę z najlepszymi materiałami do ćwiczeń i odpowiedziami z poprzednich egzaminów.

Jedną z rad jest próba symulować dokładnie to, co dzieje się w dniu egzaminu. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz wypić filiżankę kawy przed przystąpieniem do testu praktycznego. Adrenalina pochodząca z kofeiny wywoła uczucie podobne do nerwów, jakie będziesz odczuwał w dniu egzaminu. Symulując dokładnie to samo doświadczenie, poczujesz się spokojniejszy i lepiej przygotowany, gdy nadejdzie dzień egzaminu.

Szybko podnieś swoją znajomość języka angielskiego dzięki Preply

Jest takie stare chińskie przysłowie, które mówi: "Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem". Oznacza to, że najlepszym sposobem na prawdziwe zrozumienie czegoś jest regularna praktyka, a nie tylko teoretyczna wiedza na ten temat. Te same zasady obowiązują na egzaminie z języka angielskiego.

Trzeba włożyć praktyczny wysiłek w doskonalenie umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania. Korepetytor języka angielskiego online który specjalizuje się w egzaminach, może pomóc Ci rozwinąć te umiejętności na wyższy poziom, tam gdzie potrzebujesz poprawy. Korepetytor pomoże Ci opracować plan, przećwiczyć umiejętności mówienia i słuchania oraz wprowadzić Cię w odpowiedni nastrój. Nawet jeśli do egzaminu pozostało już tylko kilka dni i musisz przećwiczyć dodatkową wiedzę, korepetytor pomoże Ci dopracować szczegóły w ostatniej chwili.

Połącz fachowe wskazówki korepetytora z pomocnymi nawykami zawartymi w tym artykule, a będziesz na dobrej drodze do podboju egzaminu z angielskiego. Powodzenia!