Tłumacz języka niemieckiego to osoba, która również przeszła przez system edukacji. Wszystko po to, by zdobyć wiedzę niezbędną do wykonywania tego zawodu. Platon uważał, że "kto żarliwie pragnie każdego smaku wiedzy, ten z radością oddaje się nauce i nigdy nie ma dość". Ignacy Paderewski powiedział, że "wiedza jest rzeczą, która wzbogaca i nikt nie może jej nikomu odebrać". Sofokles powiedział, że "nauka jest szlachetniejsza niż wszystko inne w sercu". Edukacja jest ważna i zmienia czyjeś życie. Nie sądzę, by ktokolwiek się z tym nie zgodził. Wysokiej jakości edukacja to dobry start dla młodych ludzi w ich dorosłej karierze. Jaki jest zachodni odpowiednik polskiego systemu edukacji? Czym różni się niemiecki system edukacji od polskich metod? Sprawdźmy!

Skróty są ukryte

Jaka jest różnica między niemieckim a polskim systemem edukacji?

Jak działa niemiecki system edukacji?

Niemiecki styl nauczania

Jaka jest różnica między niemieckim a polskim systemem edukacji?

Ignacy powiedział: "Jeśli chcesz odnieść sukces w życiu, musisz się uczyć, aby twoje imię nie zniknęło w tłumie". Nauka jest kluczem do tego, by wiedzieć więcej. Z tymi słowami trudno polemizować. Obowiązek szkolny może wydawać się nieprzyjemny, zwłaszcza jeśli jest się nastolatkiem, ale dzięki niemu mamy dostęp do edukacji w młodym wieku. Nie chodzi tylko o lekcje i podręczniki. Szkoła to także mnóstwo wiedzy. Wszystko to odbywa się pod okiem i nadzorem nauczyciela matematyki, geografii czy historii. Od najmłodszych lat wszyscy mamy dostęp do wiedzy i ludzi, którzy mogą pomóc nam ją przyswoić. Horacy powiedział kiedyś, że "nauka wzmacnia wrodzoną siłę". Benjamin Franklin jednak zawsze podkreślał znaczenie "inwestowania w naukę". Czym różni się niemiecki system edukacji od polskich metod nauczania? Sprawdź!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  • "Ci poligloci wywrócą twój świat do góry nogami".
  • "10 interesujących faktów na temat języka niemieckiego"
  • "Sprawdzone wskazówki dla młodych tłumaczy"
  • "Polonizmy języka niemieckiego"
  • "Germanizmy języka polskiego"

Jak działa niemiecki system edukacji?

Czy kiedykolwiek byłeś w Niemczech? Ktoś, kogo znasz, ma dzieci, które uczą się w niemieckiej szkole? Na pewno zauważyłeś różnice między polskim systemem szkolnictwa a niemiecką edukacją. Jest to całkowicie normalne. Uczniowie w Indiach, Chinach, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Australii nie uczą się w ten sam sposób. Sposób edukacji w różnych częściach świata jest zupełnie inny. Nadal istnieje wiele krajów, w których dzieci nie mają dostępu do edukacji lub edukacja jest tylko dla tych, których na nią stać. W Polsce i Niemczech wszystkie dzieci mogą uczyć się i zdobywać wiedzę z wielu przedmiotów, takich jak geografia, historia, język ojczysty czy matematyka, od najmłodszych lat.

Jak działa niemiecki system edukacji? Oto kilka faktów, które powinieneś wiedzieć o niemieckim systemie szkolnictwa!

  • System szkolnictwa naszych zachodnich sąsiadów nazywa się Schulsystem.
  • Niemiecki system edukacji nie jest jednorodny.
  • W Niemczech każdy kraj związkowy ma prawo do budowania własnej kultury i edukacji.
  • Ministerstwo Edukacji jest odpowiedzialne za system szkolnictwa w danym kraju związkowym.
  • W Niemczech obowiązek szkolny obejmuje dzieci w wieku od 6 do 18 lat.

Niemiecka edukacja

Co przychodzi ci do głowy, gdy myślisz o Niemczech i edukacji? Co przychodzi ci do głowy, gdy słyszysz wyrażenie "niemiecki system edukacji"? Większość z nas ma tendencję do używania stereotypów jako skrótów myślowych. Jak wygląda sytuacja w tym przypadku? Najlepiej skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Zobaczmy, co sprawia, że niemiecki system szkolnictwa jest wyjątkowy. W Niemczech są inne poziomy edukacji niż w Polsce. Na czym one polegają? Oto one!

  • Przedszkole to pierwszy etap edukacji. Jest ono dobrowolne. Czesne jest płatne, gdy rodzic wyrazi zainteresowanie posłaniem dziecka do szkoły.
  • Drugim etapem jest Grundschule. Trwa on cztery lata. Wyjątkiem od tej reguły jest Berlin, gdzie niemieccy uczniowie spędzą sześć lat. W niemieckim systemie edukacji jest to etap obowiązkowy. Ten etap edukacji różni się od polskiego systemu tym, że nie ma skali ocen. Uczniowie są oceniani na podstawie ich postępów w praktyce, umiejętności i umiejętności pisania. Nauczyciel wystawia rekomendację w ramach Grundschule. Nauczyciel może również pomóc uczniowi zdecydować, co robić dalej. Istnieje kilka opcji dla szkoły średniej. Istnieje kilka opcji, takich jak gimnazja, szkoły główne lub szkoły realne.
  • Trzecim etapem gimnazjum jest Gymnasium. Gimnazjum jest trzecim etapem. W porównaniu do wcześniejszego etapu edukacji - odpowiednika polskiej podstawówki, tutaj na tym poziomie szkoły w Niemczech zapewniają edukację przez dziewięć lat. Poziom edukacji w Niemczech jest wysoki. Gymnasium jest zarezerwowane dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie oceny na poprzednim etapie. Szkoła kończy się maturą lub Abitur, w języku niemieckim. Każdy, kto uzyska wysoki wynik, może kontynuować naukę na studiach wyższych.
  • Hauptschule to czwarty etap. Jest to etap główny. Program ten przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, którzy osiągają słabe wyniki w nauce. W różnych stanach może to być edukacja od klasy piątej do dziewiątej lub nawet od piątej do dziesiątej. Standardowa edukacja trwa pięć lub sześć lat. Uczeń uczy się umiejętności potrzebnych do wykonywania konkretnego zawodu. Każda osoba, która do niego uczęszcza, zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w wybranym zawodzie. Po ukończeniu tego kursu otrzymuje się tak zwany Hauptschulabschluss. Pozwala to na podjęcie nauki w szkole zawodowej (Arbeitschule).
  • Realschule to kolejny wariant czwartego etapu edukacyjnego. Jest to niemiecka wersja polskiego liceum. Program nauczania trwa od pięciu do sześciu lat. Szkoła ta przeznaczona jest dla każdego, kto chce kontynuować naukę, podjąć praktykę lub pracę w różnych dziedzinach gospodarki. Ostatni rok nauki kończy się egzaminem Realschulabschluss. Dyplom ukończenia szkoły daje uczniowi możliwość uczęszczania do Fachschule, szkoły zawodowej lub Fachoberschule. Świadectwo ukończenia szkoły umożliwia uczniom naukę w Fachschule, szkole zawodowej lub Fachoberschule.
  • Piąty etap, Studium lub szkolnictwo wyższe, to Studium. Niemieckie studia licencjackie w szkołach zawodowych obliczone są na cztery lata. Studia uniwersyteckie są o pół roku dłuższe. Studia magisterskie trwają dwa lata dłużej.