Miałam najgorszy dzień w życiu! Dzisiaj było jeszcze gorszy niż wczoraj! Po prostu nie mogę złapać chwili wytchnienia, prawda?

Które słowo zaznaczone pogrubioną czcionką jest porównawczym przymiotnikiem, a które jest superlatywny? Wiele osób (w tym rodowici użytkownicy języka angielskiego) myli te dwie formy i używa ich niepoprawnie.

Jaka jest więc różnica między tymi dwoma formami przymiotników i skąd wiadomo, kiedy ich używać?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące przymiotników porównawczych i superlatywnych.

Co to jest przymiotnik porównawczy?

Comprzymiotniki porównawcze mogą być używane na różne sposoby.

 1. Porównawczy przymiotniki mogą porównywać jeden rzeczownik do innego rzeczownika. W tych przykładach porównawczy jest używane do wyjaśnienia różnicy między dwoma obiektami.
 • Moja dziewczyna jest wysokaer niż mnie
 • Ten test był o wiele bardziej trudniejszy niż poprzedni

Te przykłady wyjaśniają, jak jedna rzecz różni się od drugiej. The przymiotnik porównawczy - słowo pogrubione - zawsze występuje po nim określenie "niż", który wskazuje, że porównujesz jedną rzecz do drugiej.

2. Komparatywy mogą być również użyte do pokazania, jak jedna rzecz zależy od drugiej:

 • The im ciężej pracujesz, tym lepiej twoje oceny będą lepsze

To stwierdzenie pokazuje uniwersalną prawdę i dowodzi, że gdy dzieje się jedna rzecz, następuje druga. "The" jest użyty przed porównaniem, aby pokazać ten związek zależności.

 • Porównania mogą również pokazywać zmiany w czasie.
 • Egzaminy są coraz trudniejsze i trudniejsze.
 • Domy stają się więcej i więcej drogie.

Pierwszy przykład pokazuje, że egzaminy stają się coraz trudniejsze, a drugi, że ceny domów rosną. Ten sam przymiotnik porównawczy powtórzony z użyciem "and" wyraża trwającą tendencję.

Co to jest przymiotnik superlatywny?

W przeciwieństwie do porównawczego, który porównuje dwie rzeczy, a superlatywny przymiotnik jest używany, aby porównać trzy lub więcej rzeczy. A superlatywny wskazuje, że coś zostało osiągnięte w najwyższym stopniu.

Przykłady przymiotników w superlatywach

 • Otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie literatury.
 • Jestem najkrótszym wśród moich rówieśników

Superlatywy nie porównują po prostu dwóch rzeczy do siebie, ale sugerują ogólne porównanie. Superlatywy porównują serię wydarzeń lub zbiór rzeczowników.

Różnica między porównaniem a superlatywem:

 • Zofia jest mądrzejsza niż Kelly, ale Kiran jest najmądrzejszy.
 • Moje dżinsy są wygodniejsze niż mój mundurek szkolny, ale mój dres jest najwygodniejszy.

Strona porównania w tych zdaniach porównują jedną rzecz do drugiej (Sophie do Kelly; lub dżinsy do mundurka szkolnego), ale superlatywy porównują wszystkie trzy wymienione rzeczy (Sophie, Kelly i Kiran; lub dżinsy, mundurek szkolny i dres).

Jak tworzyć przymiotniki porównawcze i ponadprzeciętne

Zasady tworzenia przymiotników porównawczych

Większość przymiotników porównawczych używa rdzenia przymiotnika i dodaje "er" na końcu wyrazu. Niektóre, jednakże, używają przymiotnika głównego i dodają określenie porównawcze "more" z przodu. Niestety, nie ma prostego sposobu, aby dowiedzieć się, które słowa używają "more", a które "er" - trzeba się ich po prostu nauczyć.

Poniżej znajduje się lista popularnych przymiotników porównawczych, które używają "more" oraz kilka, które kończą się na "er".

Komparatywy z użyciem more Porównania kończące się na "er
Ważniejsze Szybciej
Droższy Silniejszy
Piękniejszy Odważniejszy
Bardziej niebezpieczny Ostrzejszy
Ostrożniejszy Większy

Zasady tworzenia przymiotników w superlatywach

Przejście od porównania do superlatywu jest dość proste. W przypadku porównań, które kończą się na "er", "er" jest zastępowane przez "est". Słowa, w których używa się "more", stają się "most". Na przykład:

Przymiotnik/przysłówek Porównawczy Superlatywny
szybko szybciej najszybciej
efektowny Bardziej olśniewający Najbardziej olśniewający

Nieregularne przymiotniki porównawcze i ponadprzeciętne

Niektóre przymiotniki i przysłówki nie stosują się do powyższych zasad. Są one uważane za nieregularne. Oto kilka przykładów:

Przymiotnik/ przysłówek

Porównawczy Superlatywny
zły gorszy najgorszy
dobry lepiej najlepszy
więcej najwięcej
mniej najmniej
daleko dalej najdalej

Podsumowanie

Zrozumienie, jak i kiedy używać porównań i superlatywów, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zadaj sobie pytanie - czy porównujesz jedną rzecz do drugiej? Świetnie, więc użyj porównania. Czy porównujesz więcej niż dwie rzeczy? To chyba odpowiednie miejsce na superlatywy.

Pamiętaj: czytanie o tych zasadach jest o wiele lepsze niż nie uczyć się ich w ogóle, ale najlepszym Najlepszym sposobem, aby nauczyć się swobodnie używać przymiotników w porównaniach i superlatywach, jest dużo praktyki!