Jakie są najważniejsze języki obce na rynku pracy? Które języki obce są najbardziej poszukiwane? Które branże zwracają największą uwagę na poziom znajomości języka obcego? Faktem jest, że we współczesnym świecie umiejętność posługiwania się językiem obcym jest wymogiem zatrudnienia. Dobrym pomysłem jest nauka języka obcego, jeśli chcesz być w stanie przebrać się podczas ubiegania się o pracę w dzisiejszych czasach. Spójrzmy na przykład na branżę tłumaczeń języka angielskiego. Wiele firm, organizacji i instytucji potrzebuje osób znających języki obce. Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalnego tłumacza, skontaktuj się z nami!

Skróty są ukryte

Najważniejsze języki obce na rynku pracy a języki świata

Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane?

Jakiego języka powinieneś się nauczyć, aby przygotować się na przyszłość?

Jakimi językami posługują się Polacy?

Jakie języki są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

Lepsza praca z 6 dodatkowymi językami obcymi

Najważniejsze języki obce na rynku pracy w porównaniu do języków świata

Przyjrzyjmy się najpierw wszystkim językom używanym na całym świecie. Czy wiesz, że na świecie istnieje 7 117 000 języków? Dane Ethnologue pokazują ogromną różnorodność językową na naszej planecie. Ale nie tylko! Papua Nowa Gwinea jest domem dla największej liczby języków na świecie - można tu usłyszeć aż 840 różnych języków. Kosmos, prawda? Indonezja ma ich 710, a Nigeria 524. Liczby te mogą szokować, ale są prawdziwe. Według wszystkich dostępnych danych, większość ludzi na świecie mówi tylko 23 językami. 10 języków z największą liczbą użytkowników to angielski (w tym chiński mandaryński), hindi, hiszpański i francuski, współczesny arabski, bengalski, a także rosyjski, portugalski i indonezyjski. Jeśli chcesz studiować za granicą, pracować w świecie biznesu lub znaleźć partnera na rynku zagranicznym, znajomość języka obcego jest koniecznością. Oliver Wendell Holmes uważał, że "język jest krwią ducha, w której rodzą się myśli i do której dążą". Jeśli okaże się, że twój wymarzony pracodawca poszukuje osób mówiących w określonym języku obcym, naucz się go. Wtedy będziesz mógł konkurować o pracę.

Przeczytaj:

  • Dlaczego angielski jest najpopularniejszym językiem świata?
  • Najlepsze kanały YouTube do nauki angielskiego.
  • Nauka niemieckiego Metodą Callana

Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane?

Jakie języki obce są obecnie najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Który język pomoże ci odnieść większy sukces jako kandydat do pracy? Czy wystarczy dziś znać jeden język obcy? Frank Smith powiedział kiedyś: "Jeden język ustawia cię na korytarzu życia". Dwa języki otworzą każde drzwi. Dziś wydaje się, że nauka drugiego języka obcego jest koniecznością. Nie ma uniwersalnej zasady dla każdej ścieżki kariery. Dotyczy to również Twojej. Pracodawcy mają nieco inne wymagania w zależności od branży, sektora czy dziedziny, w której chcesz pracować lub pracujesz. Biegła znajomość języka jest ważna w niektórych przypadkach, ale umiejętność komunikowania się może być wystarczająca gdzie indziej. Jeśli chcesz pracować jako tłumacz chińskiego w międzynarodowej organizacji, powinieneś poprawić swój chiński i wyspecjalizować się, aby Twój profil zawodowy był jak najbardziej atrakcyjny i odpowiedni dla potencjalnych pracodawców. Jeśli myślisz o karierze w niemieckiej firmie, będziesz musiał dobrze władać zarówno językiem angielskim, jak i niemieckim. Jeśli szukasz pracy, na przykład w świecie biznesu, będziesz musiał znać angielski lub inny język obcy. Możesz znaleźć pracę lub rozwinąć swoją karierę wszędzie tam, gdzie wymagane są języki obce. Naucz się ich poprawnie!

Jakiego języka powinieneś się nauczyć na przyszłość?

Które języki są przyszłościowe? Który z tych języków zagwarantuje dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę w przyszłości? Czy angielski, który jest obecnie Lingua Franca, ma świetlaną przyszłość? Chiński mandaryński jest językiem z największą liczbą rodzimych użytkowników. Jest to najbardziej przydatny język dla każdego, kto chce prowadzić interesy lub działalność w Azji. Według Ethnologue można się w nim porozumieć w 29 krajach. Jeśli spojrzymy na rodzimych i zagranicznych użytkowników, to angielski jest ważny. Jest on używany w 146 różnych krajach. Co jeszcze? Zdecydowanie powinieneś przeczytać listę TOP 200 najczęściej używanych języków przygotowaną przez Ethnologue. (Dziesięć najczęściej używanych języków podaliśmy już wcześniej). Ważne jest również, aby mieć oko na gospodarkę, niektóre branże i trendy, które się pojawiają lub które wkrótce się pojawią. Odnotowano wzrost zapotrzebowania na specjalistów od języków skandynawskich. Dlaczego? Nie będziesz w stanie dołączyć do siły roboczej, jeśli nie znasz szwedzkiego lub norweskiego.

Jakimi językami obcymi posługują się Polacy?

Karol V powiedział kiedyś: "Mówię po hiszpańsku z Bogiem, po włosku z kobietami, po francusku z mężczyznami i po niemiecku dla mojego konia". Trudno krytykować przeciętną Polkę czy Polaka za to, że nie jest poliglotą. A co z Polakami, którzy znają języki obce? Jakimi językami się posługujemy? Czy uczymy się ich dobrowolnie? Czy można wskazać jakieś trendy wśród osób posługujących się językami obcymi? Z badań TNS wynika, że około 44% Polaków i Polek nie zna żadnego języka obcego. 38% z nas może pochwalić się znajomością przynajmniej jednego języka obcego, a 15% - dwóch. Około 3% Polaków posługuje się wieloma językami. Najpopularniejszym językiem obcym wśród Polaków jest angielski. Na tym jednak nie koniec. Popularne są również hiszpański, francuski i włoski. Inną kwestią jest różnica między liczbą Polaków, którzy twierdzą, że znają języki obce, a ich rzeczywistymi umiejętnościami językowymi. Bez względu na to, jakimi statystykami się posługujemy, jasne jest, że uczymy się coraz więcej języków i w coraz większej liczbie. Powinniśmy starać się uczyć jak największej liczby języków, ponieważ, jak pokazują różne badania, nasza znajomość języków obcych jest bezpośrednio związana z naszymi zarobkami.

Jakie języki są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

Jakie języki są najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Dla Polaków niemiecki jest cennym językiem, zwłaszcza jeśli chcą pracować w Niemczech lub dla niemieckich firm. Znajomość tego języka ułatwia również polskim firmom nawiązywanie relacji biznesowych i kontaktów. Ale nie tylko! Dużym zainteresowaniem cieszą się również języki skandynawskie, takie jak szwedzki, norweski czy fiński. W prasie coraz częściej można przeczytać i przeczytać, że osoby znające języki takie jak arabski, turecki czy japoński są bardzo poszukiwane.

Więcej języków obcych = lepsza praca

Czy nauka drugiego języka prowadzi do lepszej pracy? Języków obcych warto się uczyć. Statystyki pokazują, że znajomość co najmniej jednego lub nawet dwóch języków obcych stała się normą. Najbardziej poszukiwanymi językami są nie tylko angielski, ale także niemiecki, rosyjski czy języki skandynawskie. Znajomość języków obcych jest niezbędna dla każdego, kto chce zdobyć pracę w pożądanej firmie lub na pożądanym stanowisku.